Projekt I Biesiada

Muzyka jest jednym z nieodłącznych elementów kultury romskiej. Często dzieci i młodzież romska wykazuje uzdolnienia w dziedzinie muzyki. Zorganizowanie biesiady będzie doskonała okazją, aby mogli się zaprezentować i uwierzyć, że warto pracować, doskonalić swój talent i rozwijać swoje zainteresowania.

Ze względu na słaba znajomość kultury i tradycji romskiej wśród społeczeństwa większościowego konieczna jest organizacja imprez dążących do integracji polsko-romskiej. Dzięki takim imprezą społeczeństwo większościowe będzie mogło dogłębniej poznać kulturę i tradycję Romów, która nieznana często jest powodem konfliktów i uprzedzeń. Edukacja Romów w zakresie historii narodu romskiego, tradycji i kultury.

Biesiada cygańsko-słowiańska planowana jest jako dwudniowa impreza. Impreza odbędzie się w amfiteatrze Połczyn-Zdrój. Pierwszego dnia przewidziany jest konkurs piosenki cygańskiej, do którego zostaną zaproszeni uzdolnienie wykonawcy (dzieci i młodzież) z całej Polski. Konkurs skierowany będzie nie tylko do Romów, ale również do Polaków wykonujących cygański repertuar. Celem konkursu jest promowanie i rozwijanie młodych talentów oraz zachęcanie ich do dalszej pracy. Laureaci konkursu wystąpią podczas drugiego dnia biesiady na jednej scenie wraz z gwiazdami muzyki cygańskiej. Na terenie parku i amfiteatru zostaną rozstawione wozy i namioty cygańskie, w których będzie można skosztować cygańskich potraw. Nie zabraknie również wróżby cygańskiej, odbędzie się też wystawa zdjęć archiwalnych z czasów taborowych.  Podczas imprezy odbędzie się również prelekcja „ciekawostki dotyczące kultury i tradycji romskiej, romscy uczeni i autorytety”.