Komisja Wspólna

"To ja mam służyć Romom, a nie oni mi."

11 marca 2015 roku Bogdan Trojanek został powołany przez Premier Ewę Kopacz na członka Komisji Wspólnej Rządu do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Jako Członek Rządowej Komisji reprezentuje Romów z całej Polski. Sam podkreśla: „Jako Członek Rządowej Komisji jestem do dyspozycji Romów, którzy mają problemy z dyskryminacją na tle rasowym, jak również problemy zdrowotne, materialne i inne problemy życia codziennego. Romowie obdarzyli mnie mandatem zaufania, więc jestem do Waszej dyspozycji. Dostaję wiele maili i telefonów z prośba o pomoc od Romów z całej Polski. Staram się każdemu pomóc na tyle na ile jest to w mojej mocy, czy to za pośrednictwem Ministerstwa, czy pełnomocników od spraw romskich.

Bogdan Trojanek jest nie tylko liderem i założycielem zespołu Terne Roma, ale również Prezesem Królewskiej Fundacji Romów oraz jedynym Romem na świecie, który otrzymał Order Uśmiechu. Członek Komisji Wspólnej Rządu zapowiada, że „Mam wiele propozycji zmian dotyczących Romów, ale także innych mniejszości narodowych zamieszkujących tereny Polski. Rząd powinien mieć jasną sytuację, a my musimy bardziej się otworzyć, żeby nas poznali. Nie będzie żadnej pomocy czy zrozumienia, jeśli tak mało będzie o nas wiadomo. Duża rola po mojej stronie, żeby to wszystko przybliżyć”.